www.nissan-autonix.pl

Produkowane obecnie baterie stanowią duże zagrożenie dla środowiska i ludzkiego zdrowia, zwłaszcza, gdy zużyte akumulatory zostają wyrzucone w nieodpowiednie miejsca. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu mogłyby być bio baterie. Jak jednak je skonstruować? Zespół naukowców z Virginia Institute of Technology wpadł na pomysł, by wytworzyć energię ze zwykłego cukru. Wymyśloną przez badaczy baterię można napełniać wielokrotnie, a co ważne, z powodzeniem nadaje się do zastąpienia tradycyjnych zasilaczy.

Dużym plusem jest również jej biodegradowalność i atrakcyjna cena. Baterię cukrową napędza maltodekstryna, wykorzystywana głównie jako środek zapobiegający krystalizacji sacharozy w różnego rodzaju produktach. Działanie baterii polega na reakcji enzymów, które zawarte są w cukrze i po przemianie produkują energię elektryczną. Pozostałością po zużytym cukrze jest zwykła woda, dzięki czemu bateria jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska.

Niewykluczone, że baterie cukrowe już wkrótce trafią na rynek i z powodzeniem zastąpią tradycyjne akumulatory smartfonów oraz tabletów.