Samochody sterowane myślami

https://sklep-hikvision.pl/220-Teleinformatyczne-UTP-FTP

Używanie myśli do kontrolowania jakichkolwiek urządzeń jeszcze do niedawna kojarzyło się każdemu wyłącznie z filmową i literacką fikcją. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, a niektórym wprost trudno uwierzyć, że obecnie prowadzi się testy technologii, pozwalającej na sterowanie samochodu własnymi myślami! Do tego niezwykłego projektu podchodziło już wiele firm z różnych stron świata.

Najnowsza propozycja pochodzi z Chin i jest dziełem naukowców z Nankai University w Tiencinie. Przy współpracy z firmą, produkującą samochody – Great Wall Motors, mogli oni zapoczątkować testy SUV-a, który jako pierwszy został wyposażony w ten inteligentny system sterowania.

Rozwiązanie, jeśli tylko się sprawdzi, powinno pomóc zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu będą one mogły swobodnie prowadzić pojazd, nie czując się w żaden sposób ograniczane.

Oczywiście, nie będzie to związane z telepatią, ale z wyłapywaniem odpowiednich fal mózgowych, wytwarzanych przez mózg i przetwarzaniem ich w polecenia. By w ogóle rozpocząć jazdę takim samochodem, kierowca będzie musiał przejść specjalistyczne szkolenie.

Do sterowania pojazdem niezbędna okaże się specjalna opaska, posiadająca szesnaście wbudowanych sensorów.