Zarobki dewelopera

Zarobki dewelopera
www.chicmagazine.pl

Nieruchomości kojarzą się z dużymi pieniędzmi. Obracanie nimi na rynku zbytu to również kontakt z niemałymi kwotami. Jednakże, ile naprawdę zarabiają deweloperzy i czy ich działalność jest opłącalna? Jeżeli interesujesz się zasobnością portfela swojego dewelopera ten tekst jest dla Ciebie.
Oszacujmy dochody deweloperów

Każdy sprzedany lub wynajęty metr kwadratowy mieszkania lub innej powierzchni użytkowej w budynkach to dodatkowe złotówki pojawiające się na koncie dewelopera.

Dochód ten nazywany jest marżą. Zwykle jest ona równa do 20% ceny wartości całej nieruchomości. Rośnie zwłaszcza w większych miastach, takich jak stolica Warszawa, Kraków, Poznań czy Gdańsk. Maleje analogicznie w miejscowościach mniejszych.

Na cene pojedynczego metra kwadratowego składa się kilka elementów. To od nich zalezy ile będzie on wart. Czynnikami wpływającymi na wartość są kolejno:

  • koszt zakupu gruntu pod budowę nieruchomości
  • materiały i koszty sprzętów potrzebnych do przeprowadzenia procesu budowlanego
  • koszty opłacenia ekipy budowlanej
  • ukryte koszty pośrednie
  • podatek VAT
  • marża deweloperska – jest to dochod bruttto każdego sprzedającego lub wynajmującego budynek dewelopera

Metr kwadratowy może w większych miastach kosztować od 1500 zł w zwyż, a kwtotę tą warunkują wymienione wyżej czynniki. Dla laika jest to zaskakująca informacja.

Jednak to prawda. Dlatego każdy deweloper musi dobrze oszacować poszczególne wydatki. Należy zaznaczyć, iż kupno działki i wykonanie budowy określonego budynku – domu jednorodzinnego czy bloku, leży w gestii dewelopera. Na samym początku zanim osoba proawadząca damodzielnie działność deweloperską zacznie zarabiać, musi wykonać duże inwestycje.

Wkład pieniężny nie należy do małego! Niestety jest to spore ryzyko, ponieważ kupując działkę w określonej lokalizacji nigdy nie ma stu procentowej pewności, co do tego czy znajdą się chętni kupcy. Najgorszy z możliwych scenariuszy dla deweloperów to brak klientów. Oznacza on brak zwrotu kosztów ich inwestycji oraz zarobku od zakupionych metrów kwadtatowych. Taka sytuacja prowadzi prosto do upadłości działalności dewelopera.

Dlatego rozpoczynając samodzielnie tego typu interesy musi liczyć się z ogromnym ryzykiem, jakie przyjdzie mu ponieść. Nie obejdzie się również bez odpowiedniej wiedzy na temat cieszących się dużym zainteresowaniem gruntów w konkretnych miejscowościach. Tylko będąc świadomym, gdzie warto zdecydować się na wykup ziemi, warto podejmować się dużych inwestycji deweloperskich. Reasumując, zarobek dwelopera zależy od:

  • wartości zakupionej działki oraz jej jak najlepszej lokalizacji, co ma wpływ na zainteresowanie potencjalnych klientów
  • wysokości opodatkowania VAT, co nie zadawala żadnego z deweloperów
  • jakości wykonania prac budowlanych, zarówno tych związanych z wybudowaniem budynku jak i prac wewnątrz jego poszczególnych pomieszczeń
  • dobry marketing i umiejętności negocjacyjne są potrzebne by ostateczne wynagrodzenie w postaci marży było na przyzwoitym poziomie, pozwalało na codzienne utrzymanie i kolejne inwestycje deweloperskie

.