Do zalet laptopów na pewno należy wygoda ich użytkowania i mobilność. Ich stosunkowo nieduży rozmiar nie sprawia większych problemów przy podróżowaniu i pozwala niemal wszędzie skorzystać z urządzenia. Są też dobrą alternatywą dla tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Większość laptopów jest wyposażona w nowoczesne technologie m.

in. Bluetooth, Wi-Fi, porty USB, kartę sieciową z modemem czy nagrywarkę CD/DVD. Laptopy mają też zbudowany GPS i umożliwiają komunikowanie się i przesyłanie danych pomiędzy innymi urządzeniami. Dzięki wbudowanym portom USB można podłączyć do laptopa inne urządzenia zewnętrzne, np.

Przewodową myszkę, która jeszcze bardziej ułatwi pracę na urządzeniu. Laptopy posiadają też zazwyczaj port pozwalający na podłączenie zewnętrznego monitora lub rzutnika, co jest przydatne zwłaszcza podczas prezentacji na konferencjach. Większość modeli jest już wyposażona także w złącze DVI lub HDMI. Laptopy pobierają też mniej energii elektrycznej niż tradycyjny komputer stacjonarny.