Teoria sterowania jest dziedziną ściśle powiązaną z matematyką oraz cybernetyką, zajmuje się modelowaniem matematycznym i procesami fizycznymi, jako układem dynamicznym. Do teorii sterowania zaliczamy: sprzężenie zwrotne, układ dynamiczny, stabilność układu, kompensacja dynamiczna.

W związku z tym, że związana jest z matematyką posługuje się jej narzędziami: algebrą liniową (równania liniowe, macierze), analizą matematyczną (analiza zespolona), matematyką dyskretną oraz metodami probablistycznymi inaczej mówiąc procesami stochastycznymi. Teoria sterowania wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle i jak przystało na naukę ścisłą jest bardzo przyszłościowa.

W dobie nowych technologii teorie, które zostały stworzone wcześniej przybierają zdecydowanie inną postać lub są rozwijane i wykorzystywane w przeróżnych dziedzinach życia. Kto posiada wiedzę związaną z teorią sterowania i komu się ona przyda? Korzystają z niej przede wszystkim informatycy i elektronicy, którzy zajmują się projektowaniem oraz programowaniem.