Z wielu dziedzin nauki korzystamy każdego dnia, nie zastanawiając się nad tym jak to w ogóle działa. Dzięki połączeniu elektroniki, matematyki i informatyki powstaje dziedzina zwana automatyką.

I tak właśnie dzięki niej bez przeszkód pokonujemy ulice zarówno, jako piesi, ale i kierowcy sugerując się informacjami nadawanymi przez sygnalizację. Automatyka ma szerokie zastosowanie można ją podzielić zasadniczo na dwie grupy ze względu na obiekt sterowania: mniejszą oraz średniej i dużej skali.

Chociaż bazą jest matematyka, fizyka i w oparciu o te nauki tworzone są różnego rodzaju procesy oraz urządzenia, automatyka stale się rozwija. W zasadzie sama nauka nie ulega rewolucji, ale znajduje zastosowanie na miarę dzisiejszych czasów.

Dzięki automatyzacji i informatyzacji to wszystko jest procesem łańcuchowym, w którym każdy element odgrywa istotną rolę. Maszyny i urządzenia można nie tylko zaprogramować, ale zaprojektować w taki sposób by wykonywały czynności, które wykonuje człowiek, jeśli są powtarzalne.