www.klinika-orka.pl

Robotyka to dziedzina nauki i techniki jednocześnie. Ściśle oparta jest na teoriach i twierdzeniach elektroniki, sensoryki, ale przede wszystkim informatyki.

Za początek tej dziedziny uważany jest rok, 1961 czyli jest to zdecydowanie nowa dyscyplina nauki. Ten nieodległy termin może być złudny biorąc pod uwagę szybkość rozwoju i zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Robotykę możemy podzielić na: teoretyczną można powiedzieć książkową pozbawioną doświadczeń, przemysłową, medyczną, maszyn mobilnych. W przypadku tych ostatnich rozróżniamy maszyny: kosmiczne, latające, podwodne, kołowe oraz kroczące.

Robotyka to olbrzymi krok na przód, dzięki niej wiele niebezpiecznych czynności lub wyjątkowo precyzyjnych może być wykonana przez roboty, które w przeciwieństwie do człowieka nie mylą się, nie męczą. Nie oznacza to, że każda praca człowieka może być zastąpiona przez robota, ale z pewnością w wielu przypadkach może być wykonana lepiej zakładając oczywiście, że jego działanie jest prawidłowo zaprogramowane.