Nikogo już nie dziwi potęga oraz możliwości współczesnych komputerów. Jednak, to co stworzyli projektanci z Microsoft Research, może budzić podziw.

Opracowano program przewidujący przyszłość. Jest to specjalnie napisany algorytm, który na podstawie analizy dostępny w Internecie wiadomości, potrafi określić co może się stać.

Naukowcy sądzą, że program pozwoli w przyszłości walczyć z epidemiami różnych groźnych chorób. Kluczem do sukcesu mają być informacje poprzedzające dane katastrofy.

Przykładem tego mogą być obserwacje Angoli, w której zanim pojawiła się cholera, zauważono wiele doniesień o lokalnych suszach. Dzięki czemu w 2006 roku można było zapobiec rozprzestrzenieniu się nowej zarazy.

Co więcej program był w stanie określić pojawienie się lokalnych zamieszek lub ataków zbiorowej agresji. Skuteczność oprogramowania jest tak duża, że w przyszłości będą z niego korzystać, zarówno instytucje rządowe, jak i prywatne, na przykład do szybkich akcji humanitarnych, ratując przy tym wiele ludzkich istnień.