michalowianka.com.pl

Kiedy podejmujemy decyzje o inwestycji w własne mieszkanie pojawia się kwestia tego z jakiego rynku zostanie ono kupione. Czy wybierzemy rynek wtórny, czyli wykup nieruchomości już używanej od kogoś. A moze pokusimy się na ofertę dewelopera, gdzie proponowane są nowe mieszkania z rynku pierwotnego? Jak będzie przebiegała nasza współpraca z deweloperem? Czy będzie miała tylko plusy? Na jakie ewentualne minusy należy się przygotować? W artykule znajdziesz wykaz zalet i wad korzystania z usług deweloperskich.

Ja vs. mój deweloper

Na początku, gdy szukamy mieszkań zachwycamy się ich pięknem zewnętrznym, dobrą lokalizacją, stanem technicznym i cenami. Często okazuje się, że te zupełnie nowe należą nie do osób prywatnych, lecz inwestorów nazywanych deweloperami. Zachwalają oni swoje nieruchomości i biura na wszystkie możliwe sposoby.

W końcu udaje się im nas oczarować i przyjeżdżamy na pierwsze spotkanie. Współpraca wyda się prostą i przyjemną droga prowadzącą do posiadania własnego, rodzinnego, nowiutkiego gniazdka. Zdecydowana zaleta to brak ponoszenia dodatkowych kosztów, jakie mogłyby wynikac z dzialności pośrednika nieruchomości. Gdy znaleźliśmy samodzielnie dewelopera ta część pieniędzy pozostaje w naszej kieszeni. Przed skorzystaniem z jego uslug samodzielnie możemy sprawdzic w jaki sposób spełnia on swoje zadania, szukając rekomendacji byłych klientów. Jeżeli chwalą usługi, a negatywne opinie nie pojawiają się, jest duże prawdopodobieństwo, że i my nie będziemy stratni. Natępnie by trochę zaoszczędzić można postarać sięo jakiś rabat deweloperski.

Będzie to wymagało umiejętności negocjacyjnych, ale jest jak najbardziej możliwe. Poza tym deweloper pomoże nam dostosować dom do wszystkich indywidualnych potrzeb. Zalezy mu na sprzedaży i będzie skłonny dostosować wystrój wnetrza do każdej naszej zachcianki. Dodatkowo bank, który udziela nam kredytu hipotecznego bardzo dokładnie sprawdzi wybarnego dewelopera i jego działalność. Dlatego pojawia się znacznie mniejsze ryzyko oszustwa niż w przypadku rynku wtórnego. Kolejną zaletą jest uzyskanie od naszego dewelopera kilkuletnich gwarancji, jakie z pewnością okażą sie przydatne w przypadku pojawienia się błędów w wykonaniu budynku. Wszystkie będą musiały zostać naprawione na koszt firmy deweloperskiej.

Pojawia się także rękojma, będąca następnym zabezpieczeniem świeżo upieczonych właścicieli. Wadami współpracy z deweloperem jest czas oczekiwania na zamknięcie kolejnych etapów inwestycji. W sytuacji pobrania kredytu hipotecznego, przekazywanie kolejnych transz pieniędzy na inwestycje będzie wydłużone w czasie, co znacznie opóźnia wykonywanie prac budowlanych. Deweloperzy to również twardzi negocjatorzy, jacy potrafią narzucać własne wizje i ceny. Bez umiejętności negocjacyjnych nie uda nam się uzyskać żadnych zniżek. Rownież stanowczość okaże się niezbędna w wspólnej relacji przy wybieraniu konkretnych materiałów budowlanych, które moga zaniżac lub podwyższać koszt całości inwestycji. Zdarzają się usługodawcy, którzy niechętnie naprawiają powstałe na skutek użytkowania wady w nieruchomości.

Mimo obowiązku gwarancji, deweloper może przeciągać termin naprawy usterek, co jest bardzo irytujące dla właścicieli mieszkania.