Jak zapobiec osteoporozie, czyli sposoby na wzmocnienie kości

Zdrowe i mocne kości to marzenie każdej osoby, jednak nie spełni się ono ot tak. Potrzeba jest bowiem między innymi odpowiedniej diety czy ćwiczeń, aby móc się takimi zdrowymi kośćmi i stawami pochwalić. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że z wiekiem spowalnia proces wymiany starych i uszkodzonych komórek, przez co znacznie szybciej traci się tkankę kostną. To właśnie wtedy, kiedy ubytek kości przebiega w sposób zbyt szybki, dochodzi do rozwoju choroby zwanej osteoporozą.

Osłabione kości mogą z kolei prowadzić do różnego rodzaju kontuzji, gdyż nawet mały i niepozornie wyglądający upadek może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji takich jak złamanie kości. Nic więc dziwnego, że bardzo ważne jest odpowiednio zadbać o swoje kości i stawy, a w razie osteoporozy podjąć się prawidłowego leczenia, na które składają się:

  • dieta,
  • ćwiczenia gimnastyczne,
  • aktywność fizyczna,
  • spacery,
  • unikanie wszystkiego, co kościom szkodzi.

Dieta jawi się jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na mocne i zdrowe kości, a to przede wszystkim dlatego, że właśnie za pomocą odpowiednich pokarmów możemy uzupełnić zapotrzebowanie na między innymi wapń czy witaminę D. Jak się bowiem okazuje, kości są w słabej kondycji głównie przez brak wapnia, ale duży wpływ na to mają także różne inne minerały i witaminy, w tym przede wszystkim witamina D, której głównym zadaniem jest pomoc we wchłanianiu wapnia.

Na jakie produkty trzeba więc postawić? Głównym źródłem wapnia jest oczywiście nabiał, a prócz tego zaleca się też włączenie do diety między innymi ryby, tłuszcze rybne, warzywa, suszone owoce czy produkty zbożowe. Nie można przy tym oczywiście zapominać również o innych ważnych minerałach i witaminach, które wspomagają i wzmacniają nasze kości, zapobiegając osteoporozie. Duże znacznie ma więc na przykład witamina K, która znacząco zmniejsza ryzyko złamań czy właśnie rozwoju osteoporozy. Istotne jest też przyswajanie magnezu, który pomaga naszemu organizmowi prawidłowo przyswajać wapń.

Jednocześnie, aby zapobiec słabnięciu kości należy unikać tego wszystkiego, co im szkodzi – są to więc na przykład kofeina, sód, białko czy tłusty nabiał, oczywiście w nadmiarze.

Aktywność fizyczna, ćwiczenia i spacery – dobre na osteoporozę

Niezwykle istotne w walce z osteoporozą są też ćwiczenia gimnastyczne oraz spacery, za sprawą których pozytywnie wpływamy na proces tworzenia się masy kostnej. To głównie dlatego wszystkim tym, którzy chcą zadbać o zdrowe i mocne kości poleca się właśnie aktywność fizyczną – na dodatek, różnego rodzaju ćwiczenia czy po prostu wysiłek fizyczny wzmacnia nasze mięśnie i stawy, co oczywiście ma swoje pozytywne odbicie także na kościach. Żeby jednak ćwiczenia miały w ogóle jakikolwiek sens i przyniosły efekt to muszą być one wykonywane w sposób systematyczny.

Spacery na słońcu mają też jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – to właśnie promienie słoneczne pozwalają wytwarzać w naszym organizmie tak potrzebną dla zdrowych kości witaminę D. Jeśli natomiast nie chcemy tylko spacerować to dobrym pomysłem może być popularny ostatnio nordic walking, który polega na rytmicznym marszu i odpychaniu się za pomocą specjalnych kijków, co tylko wspomaga ruch naszego ciała i pobudza do pracy nawet 90 procent mięśni w naszym ciele.