Z pewnością jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości od dewelopera, to interesuje nas tutaj wiele kwestii prawnych. Co mu wolno, a co nie. Co nam wolno, a co nie. Jak to wszystko jest rozwiązywane. Jeśli tak właśnie jest, to warto wiedzieć, że tego typu kwestie bardzo dokładnie są określane przez różnego rodzaju ustawy. Jeśli się z nimi zapoznamy, to nie będziemy mieli problemów, ze znalezieniem odpowiedzi na nasze pytania. Najlepszym sosobem będzie oddać temat zarządzanie wspólnotami poznań fachowej firmie. 

Deweloper zarządcą?

Jeśli interesuje nas zagadnienie odnośnie tego, czy deweloper może być zarządcą nieruchomości, to musimy wiedzieć, że do pewnego momentu nim jest. To on musi pamiętać o regulowaniu rachunków za media czy śmieci. Ma to miejsce tak długo, dopóki nie zostaną wykupione wszystkie lokale, które znajdują się w danym budynku. Do chwili, kiedy to nastąpi, to właśnie deweloper zarządza niezajętymi lokalami, a to oznacza, że cały czas nie ma możliwości powstania wspólnoty mieszkaniowej, a więc nie ma możliwości przekazania tego zarządzania komuś innemu. Zwłaszcza, że za te niewykupione mieszkania, opłaty cały czas ponosi deweloper, a więc też on musi brać udział we wszystkich zebraniach i w pokrywaniu odpowiedniej części opłat.

Dopiero jak są wykupione wszystkie mieszkania 3 pokojowe warszawa mokotów, można zwołać ludzi na spotkanie, podczas którego będzie wyłoniony zarząd takiej wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas deweloper przekaże mu wszystkie dokumenty i prawa, które pozwolą zarządzać nieruchomością, już bez udziału dewelopera.

Czy można dłużej?

Zastanawiamy się, czy deweloper może jednak przez dłuższy czas zarządzać nieruchomością, już po wykupieniu wszystkich lokali i powstaniu wspólnoty? Oczywiście że może i jest to nawet ustalone prawem. Jednak żeby tak było, musi już w umowie sprzedaży lokalu zawrzeć taki zapis i wówczas wskazać, jak długo ma zamiar zarządzać taką nieruchomością. W większości przypadków, okazuje się że taka chęć zarządzania będzie trwała przez kilka kolejnych lat. Jednak trzeba tutaj pamiętać, aby to było od razu zawarte w umowie sprzedaży, tak by lokatorowie wiedzieli, na co się decydują. Takie zapisy o sprawowaniu zarządu przez dewelopera, pojawiają się zazwyczaj w nowych nieruchomościach, gdzie ludzie jeszcze nie do końca są obeznani z wszystkimi sprawami, a więc daje im się te kilka lat na zapoznanie się z działaniem takiej nieruchomości i kwestiami, które się z tym wszystkim wiążą. Przychodzi taki moment, kiedy deweloper przestaje być zarządcą nieruchomości. Może się to stać od razu, gdy zostanie przyjęta wspólnota mieszkaniowa, po wykupieniu wszystkich lokali. Ale może się to stać dopiero po kilku latach, jeśli odpowiednio wcześniej, deweloper zaznaczy w umowach, że przez kolejne lata, do określonego terminu, chce zarządzać daną nieruchomością. Wówczas to na nim będą spoczywać różne obowiązki, związane chociażby z mediami czy wywozem śmieci.

Jeśli jednak przekaże zarząd wspólnocie, będzie musiał przekazać jej też pełną dokumentację, tak aby dokładnie wiedziała ona czego się spodziewać.