Ból ręki i nadgarstka może skutecznie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Problemy z wykonywaniem normalnych czynności oraz uczucie dyskomfortu mogą być po dłuższym czasie dosyć uciążliwe. Warto sobie przypomnieć, czy w ostatnim czasie nie doszło do jakiegoś uderzenia lub obrażenia ręki. Mogło dojść do złamania, zwichnięcia lub skręcenia nadgarstka i stąd ten ból. Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca, należy poszukać innej przyczyny.

Problem może tkwić w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk. Z tym schorzeniem boryka się wiele osób, zwłaszcza po 40-tym roku życia. Poza tym ból ręki i nadgarstka może sygnalizować choroby zapalne stawów, takie jak reumatyzm. Często w taki sposób objawia się również zespół cieśni nadgarstka. Jak widać, przyczyn może być wiele.

Istotne jest, aby zastanowić się co mogło wywołać dolegliwości – uraz, kontuzja sportowa, przeciążenie. Spróbuj zlokalizować, w którym miejscu dokładnie odczuwasz ból. Ponadto skontroluj, czy nie występują inne objawy niepożądane, takie jak gorączka czy obrzęk. W przypadku ból ręki i nadgarstka należy unikać obciążania stawu – nie dźwigać ciężkich przedmiotów i nie wykonywać sportu mogącego nasilić problem. Ponadto można stosować zimne okłady i przyjąć lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny.

W sytuacji, gdyby objawy nie ustąpiły w ciągu kilku dni bądź nasilały się, należy udać się do lekarza. W celu postawienia diagnozy może być konieczne wykonanie takich badań jak ultrasonografia, RTG czy rezonans magnetyczny.