Jest wielu wynalazców, o których możemy przeczytać w podręcznikach historii i których nazwiska są powszechnie znane. Zdaje się jednak, że ci najwięksi, którzy dokonali największych przełomów w historii cywilizacji, już zawsze pozostaną anonimowi. Zdaje się, że największe znaczenie dla rozwoju świata miały te pierwsze ważne wynalazki, takie jak chociażby koło. Żyjemy w czasach, w których żeby polecieć w kosmos, trzeba tylko uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy i wykazywać się dobrym zdrowiem.

To, że kiedyś nie było koła może być dla nas czymś totalnie abstrakcyjnym, ale przecież tak właśnie było. Ten, kto po raz pierwszy wpadł na pomysł, że koło może się człowiekowi przydać, z pewnością był prawdziwym geniuszem. Nie jest wykluczone, że takie odkrycia miały miejsce w różnych częściach świata i zostały dokonane niezależnie. Dzisiaj nie uda nam się już nigdy tego ustalić – jest to po prostu niewykonalne.

Naprawdę szkoda, że nazwiska (a może wtedy nie było jeszcze nazwisk?) wielu wielkich wynalazców na zawsze pozostaną anonimowe.